John Irving – Svět podle Garpa

Svět podle Garpa - obal knihy

John Irving je slavný americký spisovatel, který se proslavil především románem Svět podle Garpa. Kniha mě lákala svým názvem, protože mi připadalo, jako bych ho od někud už znal. Asi mi o něm kdysi vyprávěli rodiče, ale nejsem si tím jistý. Každopádně jsem si nepamatoval, co mi o ní kdo říkal, takže jsem se na ní vrhl, aniž bych věděl, o čem bude.
Garpova matka Jenny Fieldsová, pracující jako zdravotní sestra, v sobě chová odpor ke všem mužům. Přesto chce mít dítě – a to vlastní. Naštěstí do nemocnice, kde pracuje, jednoho dne dovezou akutní případ – technika seržanta Garpa, kterému se do mozku dostaly střepiny a jediné, co dokáže dělat, je vyslovovat své jméno (a také masturbovat, abych náhodou něco nevynechal). Jenny Fieldsová si ho kvůli jeho nevinnosti oblíbí a rozhodne se, že právě s ním bude mít dítě – a tak je jedné noci, kdy Jenny vystřídá Garpovu ruku, počat budoucí spisovatel T. S. Garp. Za pár týdnů po početí seržant Garp umírá. Když se Jenny za devět měsíců narodí chlapec, chce ho pojmenovat po otci. Uvědomí si ale, že nezná jeho jméno, a proto ho pojmenuje pouze iniciály T. S. – což jsou počáteční písmena Technik Seržant. 
Jenny se s Garpem přestěhuje do areálu chlapecké Steeringské školy, kde získá práci jako zdravotní sestra. Později do této školy chodí Garp. Ten v patnácti letech začne provozovat zápas, na kterém se seznámí s Helenou – trenérovou dcerou – a následně se do ní zamiluje. Helena ale prohlásí, že její muž bude muset být spisovatel, a tak Garp začne psát. Jeho povídky jsou z počátku špatné, ale snaží se dál. Po ukončení střední Steeringské školy se Garp na Heleninu radu odstěhuje do Evropy – konkrétně do Vídně -, aby tam načerpal inspiraci. Jenny letí s ním. Garp se tam postupně zlepšuje v psaní. Vyvrcholením jeho práce je povídka Hotel Grillparzer. Jeho matka mezitím pracuje na autobiografické knize s názvem Sexuálně podezřelá, která ji následně proslaví po celém světě. Jenny začne být označována za feministku, ikdyž ona sama se za ní nepovažuje.
Jenny se se synem přestěhuje zpátky do ameriky, kde se Garp ožení s Helenou (té se totiž Hotel Grillparzer líbí a začne Garpa považovat za pravého spisovatele). Následuje život Garpa – jako pouze průměrného spisovatele -, Heleny – jako učitelky anglického jazyka – a Jenny – jako ženami milované a muži nenáviděné feministky. Musím říct, že kniha mě zprvu docela zaskočila, ale nakonec se z ní vyklubala kniha velmi dobrá. Na můj vkus je sice až moc dlouhá (cca 550 stran), ale zase velmi čtivá. Proto tuto knihu doporučuji všem, kteří mají o čtení zájem.
Hodnocení: 4/5
Reklamy

2 Responses to “John Irving – Svět podle Garpa”


  1. 1 JK 29. Listopad, 2009 (16:04)

    Nejsem si jistý, ale myslím si, že to bylo dokonce zpracováno jako film. ale už se mi neptejte, jak se to jmenovalo. Možná jen ta podobnost.

    • 2 zabr'am 29. Listopad, 2009 (17:28)

      Je to pravda, dokonce se film jmenuje stejně jako kniha (http://www.csfd.cz/film/20351-svet-podle-garpa-world-according-to-garp-the/). Ale neviděl jsem ho.


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s
Kategorie

Říjen 2008
Po Út St Čt So Ne
    lis »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Přispívám na Liter.cz.
Reklamy

%d bloggers like this: