Michio Kaku – Paralelní světy

paralelnisvety

Protože mě baví číst si o vesmíru a chtěl bych ho alespoň v nějaké míře pochopit, vzal jsem si z regálu ve školní knihovně knihu s pěkným obalem a poutavým názvem Paralelní světy od amerického fyzika a popularizátora vědy Michia Kaku. V té době jsem ho ještě neznal, ale naštěstí zapůsobil efekt pěkné obálky.

Kniha mě okamžitě zaujala a četl jsem ji, myslím, mnohem rychleji než většinu beletrie. Možná to bylo tématem, resp. tím, že mě opravdu zajímá, ale navíc Kaku umí psát opravdu poutavě a srozumitelně. Při čtení jsem si uvědomil, jak moc důležité jsou zrovna v kosmologii paralely, protože s nimi si různé složité události a teorie dokážu představit mnohem jednodušeji, lépe si je pamatuji a mohu je pak celkem lehce vysvětlit ostatním.

Kniha má asi 350 stran spolu s poznámkami (resp. zdroji některých výroků), slovníčkem, doporučenou literaturou a rejstříkem (což jsou sice drobnosti, ale pomohou s pozdějším osvěžováním získaných znalostí). Tato délka je podle mě velmi dobře využita – je dostatečně velká na to, aby se do ní vešlo všechno důležité, a tak akorát malá, aby kniha nezačala nudit.

A o čem tedy je? O základních (a/nebo populárních) otázkách týkajících se vesmíru – o jeho vzniku a zániku, o tom, jak funguje, o černých či červích dírách, strunách, stroji času, paralelních vesmírech… Slibuji vám, že jestli vás vesmír fascinuje, po přečtení Paralelních světů bude ještě víc. A navíc mu budete snad alespoň trochu rozumět. Samozřejmě je pravda, že téměř nic o něm se neví s jistotou, ale Michio Kaku předkládá přesvědčivé argumenty založené nejen na vědeckém pozorování, ale i na myšlenkových pokusech. Většinou je struktura postupu taková, že nás seznámí s původní teorií týkající se nějakého problému — např. černých děr – a poté postupuje chronologicky tak, jak se situace vyvíjela. (Někdo navrhne teorii, ale druhý člověk v ní nalezne problém. Při řešení tohoto problému se zjistí, že původní teorie je chybná, ale je navržena nová teorie, která problém vyřeší. Ale… — Určitě si to umíte představit.) Líbí se mi, že nám Kaku nevnucuje své názory, ale pohlíží na problémy ze všech stran. Ke konci knihy nabízí pár otázek o vesmíru, lidech a jejich smyslu k zamyšlení.

Hodnocení: 5/5

1 Response to “Michio Kaku – Paralelní světy”


  1. 1 Lukas 16. listopadu, 2012 (13:57)

    Hrůza pomyslet,že tento mystifikátor je považován za vědce,svědčí to mimo jiné o stavu dnešní vědy.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s
Kategorie

Leden 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Přispívám na Liter.cz.

%d blogerům se to líbí: